chinsing اقتصاد کشاورزی استان سمنان کشاورزی

chinsing: اقتصاد کشاورزی استان سمنان کشاورزی اقتصاد مقاومتی تولیدات دامی سمنان تغییر الگوی کشت

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اصلاح‎طلبان و اصولگرایان بعد از ۲۰ سال آتش بس کردند؟

حضور یکسان اصلاح‎طلبان و اصولگرایان، از راهپیمایی روز قدس گرفته تا افطاری‎های سیاسی اعم در دفتر رهبری و منزل صادق خرازی و دفتر رهامی و … و گپ و گفت‎های خودمان

اصلاح‎طلبان و اصولگرایان بعد از ۲۰ سال آتش بس کردند؟

اصلاح‎طلبان و اصولگرایان بعد از ۲۰ سال آتش بس کردند؟

عبارات مهم : ایران

حضور یکسان اصلاح‎طلبان و اصولگرایان، از راهپیمایی روز قدس گرفته تا افطاری‎های سیاسی اعم در دفتر رهبری و منزل صادق خرازی و دفتر رهامی و … و گپ و گفت‎های خودمانی و صمیمانه بعضی از آنها، نشان دهنده فصل جدیدی از روابط دو جناح به نظر می‎رسد.

ماجرا از سالروز دوم خرداد کلید خورد و به فضای رسانه ای کشیده شد. در مهمانی افطار محمدرضا عارف مدیر فراکسیون امید، سیدمحمد خاتمی و علی اکبر ناطق نوری رقبای سرسخت انتخابات ریاست جمهوری هفتم، که یکی حمایت جناح چپ، علی الخصوص میرحسین موسوی را پشت سر داشت و دیگری هم جریان راست را همراه خود ساخته بود؛ اینبار به گونه‎ای در کنار هم قرار گرفتند که شاید وعده ظهور عصر دیگری از سیاست ورزی در نظام جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران را در بعد خود داشته باشد.

عصری که انگار به 20 سال وقت نیاز داشت تا به همه ثابت کند اصلاح طلبان و اصولگرایان (بجز عده ای معدود)، گرچه در نبردهای انتخاباتی جهت هم شمشیر را از رو می بندند ولی آنجا که پای منافع ملت را در خطر ببینند می توانند دور یک میز نشسته، روزه خود را افطار کرده و حتی به رقیب خود اقتدا کنند. این اتفاق درست در بیست و یک سالگی اصلاحات شکل گرفت.

اصلاح‎طلبان و اصولگرایان بعد از ۲۰ سال آتش بس کردند؟

تداوم 21 سال شیرینی اصلاحات با طعم جدید

پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال 76 که رای باورنکردنی 20 میلیونی را به سبد سیدمحمد خاتمی ریخت و مسیر جدیدی در سیاست کشور عزیزمان ایران گشود، هنوز هم جهت خیلی از ایرانیان و بخصوص حامیان اصلاحات حلاوتی دارد تمام نشدنی. این شور و اشتیاق جهت ورود کشور به دوره ای که آزادی و مردمسالاری دینی معنا و مفهوم ملموس تری به خود گرفته بود، با گذشت 21 سال از آن روز هنوز هم ادامه دارد ولی با اندکی تغییر. تغییری که این بار می توان آن را هم در واکنش‌ها اصلاح طلبان پیروز آن روزها دید و هم در اصولگرایان هر لحظه مخالف و سرسخت اصلاح طلبی آن را یافت.

حضور یکسان اصلاح‎طلبان و اصولگرایان، از راهپیمایی روز قدس گرفته تا افطاری‎های سیاسی اعم در دفتر رهبری و منزل صادق خرازی و دفتر رهامی و … و گپ و گفت‎های خودمان

دوم خرداد 97، متفاوت تر از آن بود که در طول 20 سال گذشته رقم خورد. نه خبری از اصلاح‎طلبانی بود که باز هم جهت این اتفاق تاریخی حماسه سرایی کنند و نه از اصولگرایان دلواپس و تندرو خبری بود که از این روز به عنوان ابزاری جهت انتقاد از اصلاح طلبان و شیوه اعمال حاکمیت آنان بهره ببرند. در این روز، اصلاح طلبان به واکاوی قصورات خود در تمام این سالها پرداختند و اصولگرایان نیز سکوت را بر افتادن در وادی نقد و مناقشه برگزیدند.

نماد همه این قضایا، ضیافتی بود که دو کاندیدای اصلاح طلب و اصولگرای انتخابات سال 76 را کنار هم نشاند. ناطق نوری به عنوان پیش نماز می ایستد و سیدمحمد خاتمی نیز به او اقتدا می کند و سپس پای میز افطاری کنار یکدیگر می نشینند و گپ می زنند. این قاب اگرچه در این سالها در دیدارهای شخصی رقم خورده بود ولی این بار در معرض دید رسانه ها زیاد به چشم آمد. اتفاقی که نباید آن را بی ارتباط به همه حوادث چند وقت اخیر کشور دانست. از اغتشاشات دی ماه گذشته گرفته تا خط و نشانی که رییس جمهور امریکا گاه و بیگاه جهت کشور عزیزمان ایران می کشد، همه و همه سهم بسزایی در عوض کردن شرایط دوم خرداد سال 97 داشته است.

افطاری وحدت بخش

اما در سالروز دوم خرداد 76 اتفاق دیگری هم رخ داد که شاید بتوان آن را پراهمیت تر و البته آینده سازتر از افطاری عارف دانست و آن اینکه اشخاص سیاسی اصلاح طلب این بار در صف میهمانان افطاری رهبری انقلاب دیده شدند. اصلاح طلبانی همچون محمدعلی ابطحی که هم زمانی معاون خاتمی بود و هم از متهمان حوادث انتخابات سال 88 به شمار می رفت.

اصلاح‎طلبان و اصولگرایان بعد از ۲۰ سال آتش بس کردند؟

این ضیافت نیز آیه ای از یک تحول تازه به شمار آمد. البته او تنها اصلاح طلب مدعو این مراسم نبود. علي اكبر محتشمي پور، احمد مسجدجامعي، محمدجواد حق شناس، معصومه ابتكار، فاطمه حسيني، شهربانو اماني، محمود صادقي، احمد مازني، فاطمه ذوالقدر، طيبه سياوشي، فاطمه سعيدي، فريده اولادقباد، سكينه الماسي، سهيلا جلودارزاده، پروانه مافي، اشرف بروجردي و محسن هاشمي هم در این مراسم حضور داشتند.

ابطحی در توصیفش از این دورهمی گفته است: «بعد از سالهای طولانی من و جمع دیگری از دوستان به مراسم افطاری رهبری دعوت شدیم و رفتیم. با این حساب نه تنها این دعوت را دویت داشتم بلکه امیدوارم دایره دعوت ها وسیعتر از این باشد که از بزرگانی که دعوت نمی شوند هم دعوت شود و بیت رهبری محل حضور همه علاقمندان به انقلاب و نظام باشد.»

حضور یکسان اصلاح‎طلبان و اصولگرایان، از راهپیمایی روز قدس گرفته تا افطاری‎های سیاسی اعم در دفتر رهبری و منزل صادق خرازی و دفتر رهامی و … و گپ و گفت‎های خودمان

اگرچه بعضی اشخاص مطرح اصلاح طلب نتوانسته اند بعد از حوادث سال 88 جایگاه خود را در عرصه سیاسی کشور بازیابند ولی به نظر می رسد که شانس به آنها روی آورده تا به تدریج بتوانند دوباره مورد اعتماد حاکمیت قرار بگیرند. اعتمادی که حالا به نظر می رسد زیاد از قبل شده است و حتی سالگرد پیروزی اصلاحات نیز نتوانسته آنها را همچون گذشته جنگ بین اصلاح طلب و اصولگرا را استمرار دهد.

هرچه باشد اکنون دو جریان سیاسی کشور عزیزمان ایران بخوبی درک کرده اند که نیازمند آتش بسی هستند تا بتوانند جایگزین اینکه مردم را به تماشای دعوای خود بنشانند، تصویری از وحدت ملی را به نمایش بگذارند. وحدتی که سایه شعار اعتراضات دی ماه دال بر «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» بر آن سنگینی می کند و تهدیدات خارجی نیز آن را تقویت کرده و ضرورتش را بیش از پیش نمایان می کند.

اصلاح‎طلبان و اصولگرایان بعد از ۲۰ سال آتش بس کردند؟

خبرآنلاین/رضوانه رضایی

واژه های کلیدی: ایران | سیاسی | افطاری | ایرانی | ایرانیان | اصلاح طلب | محمد خاتمی | اصولگرایان | اصلاح طلبان | مراسم افطاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog